Ugandalı bakan koruması tarafından öldürüldü

Uganda Çalışma, İstihdam ve Endüstriyel İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Charles Okello Engola, başşehir Kampala’daki konutunda öldürüldü. Engola’nın müdafaası olan ve kendisine suikast düzenleyen asker, olaydan birkaç dakika sonra silahla intihar etti.

Kimliği şimdi belirlenemeyen askerin, emekli bir yarbay olan Engola’yı neden öldürdüğü netlik kazanmadı. Görgü şahitleri askerin mahallede bağırarak havaya ateş açtığını söyledi.

‘ASKER MAAŞINI ALAMADIĞINI SÖYLÜYORDU’

Bir görgü şahidine nazaran, asker maaşını alamadığını, eşinin gebe olduğunu ve çocuklarını okula göndermediğini, lakin bakanın çocuklarının okula gittiğini söyledi.

Olayda yaralanan öteki şahıslar de olduğu basına yansırken, toplumsal medyada paylaşılan bir görüntüde olaydan sonra Engola’nın meskenine çok sayıda asker sevk edildiği görüldü. Çok sayıda bakanın da Engola’nın meskenine geldiği belirtildi.

ENGOLA, DAHA EVVEL SAVUNMA BAKAN YARDIMCISI OLARAK GÖREV YAPTI

Uganda Meclis Başkanı Anita Among, bugünkü meclis oturumunda “Bu sabah maalesef Engola’nın muhafazası tarafından öldürüldüğünü öğrendik. Bu, yazgı. Hiçbir şeyi değiştiremeyiz” açıklamasında bulundu. Engola, devlet bakanlığına atanmadan evvel savunma bakan yardımcısı olarak görev yapıyordu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir