Tesla’ya bir soruşturma daha

kazalar sırasında devreye giren Tesla’nın sürüş takviye sistemi Autopilot’un karıştığı ve kimileri vefatla sonuçlanan çok sayıda kazanın akabinde, ABD Adalet Bakanlığı’nın geçen sene daha evvel bildirilmeyen bir soruşturma açtığı ortaya çıktı.

Tesla, 2016’nın başlarındaki pazarlama çalışmalarında Autopilot’un yeteneklerini övmeye başlamıştı.

Otomobil üreticisinin CEO’su Elon Musk, o yıl yaptığı bir konferansta Autopilot’un bir insan sürücüden ”muhtemelen daha iyi” olduğunu söylemişti.

“Kullanıcı direksiyona dokunmadan işine gidebilir”

Musk, geçen hafta yaptığı bir açıklamada Tesla’nın yakında ”Tam Şoförsüz Araç” yazılımının güncellenmiş bir versiyonunu yayınlayacağını ve bu sayede kullanıcıların ”direksiyona dokunmadan işine, arkadaşının meskenine ya da markete” gidebileceklerini belirtmişti.

Şu anda şirketin web sitesinde yer alan bir görüntüde ”Sürücü koltuğundaki kişi yalnızca yasal nedenlerle orada bulunuyor. Hiçbir şey yapmıyor. Otomobil kendi kendini sürüyor” deniliyor.

Bununla birlikte şirket, şoförleri Autopilot kullanırken ellerini direksiyonda tutmaları ve araçlarının denetimini ellerinde tutmaları gerektiği konusunda da açıkça uyardı.

Web sitesinde, “Tesla teknolojisi direksiyon, frenleme, sürat ve şerit değişikliklerine yardımcı olmak için tasarlandı , fakat özellikleri aracın otonom olmasını sağlamaz” sözleri de kullanılıyor.

Kaynaklar, bu çeşit ikazların Adalet Bakanlığı’nın getirmek isteyebileceği rastgele bir davayı karmaşık hale getirebileceğini söyledi.

2020 yılında medya ilişkileri departmanını dağıtan Tesla, Reuters’ten gelen yazılı sorulara karşılık vermedi. 

Adalet Bakanlığı sözcüsü de yorum yapmaktan kaçındı.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir