‘Kadın gücü’ne sıfır faizli kredi! Finansmanı İş Bankası üstlendi

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) yürütücülüğünde Türkiye İş Bankası’nın ana sponsorluğunda, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Bayanın Güçlenmesi Ünitesi (UN Women) Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi’nin teknik takviyesiyle yürütülen projede bayan girişimcilere eğitimin yanı sıra finansman takviyesi de verilecek.

SİLİKON VADİSİ DENEYİMİ

Açıklanan yeni plana nazaran eğitimlere katılıp mentorluk dayanağı almaya hak kazanan bayanlar ortasından seçilecek teşebbüsçü bayanlara en fazla 100 bin TL olmak üzere toplam 3 milyon TL fiyatında teminatsız ve sıfır faizli kredi dayanağı verilecek. Kredinin garantörlüğünü Applied Value Group (AVG), finansmanını ise İş Bankası üstlenecek. Kredinin yanı sıra tekrar bu süreci muvaffakiyetle tamamlayan 10 teşebbüsçü bayana İş Bankası tarafından iş geliştirme takviyesi de sağlanacak. Ayrıyeten üç teşebbüsçü bayana da ABD Silikon Vadisi ziyareti mükafatı verilecek.

KADIN TEŞEBBÜSÇÜ ORANINI ARTIRACAĞIZ

Girişimcilik kültürünün, iktisadın vazgeçilmez ögesi olduğunu söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Lideri Süleyman Sönmez, hayata geçirilen proje hakkında “Bu kültürün inşası için bir yandan ülkemizde yüzde 14 düzeyinde olan teşebbüsçü bayan sayısının artması öteki yandan da kamu, özel dal, STK ve üniversiteler üzere farklı alanlardan paydaşların bir ortaya gelerek, maddi-manevi kaynaklarını bu ortak gaye için kullanması gerekiyor. Teşebbüste Bayan Gücü, yalnızca sağladığı dayanaklar değil paydaş çeşitliliği tarafıyla de örnek teşkil ediyor” sözlerini kullandı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Fazilet ise “Geleceğe Güç Katan Teşebbüsçü Bayanlar çatısı altında 5 yılda 15.000 teşebbüsçü bayana finansal okuryazarlık eğitiminin verilmesini hedefliyoruz” dedi.
2022’deki etkinlikler kapsamında 2 bin bayana ulaşıldı. Eğitimlerde başarılı olan 50 bayan girişimciye bu yıl altı ila dokuz aylık müddetlerde mentorluk takviyesi verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir