IMF’den Mısır’a 3 milyar dolarlık kredi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Mısır’a 3 milyar dolar kredi sağlanmasını içeren muahedeyi onayladı.

IMF’den yapılan yazılı açıklamada, kelam konusu kredinin, makroekonomik istikrarı sağlamayı ve özel bölüm öncülüğünde kapsamlı büyümenin yolunu açmayı amaçlayan kapsamlı bir siyaset paketini temsil ettiği belirtildi.

Açıklamada, uygulanacak para siyasetinin, esnek döviz kuru sistemine kalıcı geçişi, döviz rezervlerini artırmayı ve ülkedeki enflasyonu kademeli olarak düşürmeyi amaçladığı kaydedildi.

Ekonomik açıdan kırılgan kümeleri korumak için toplumsal güvenlik ağlarını güçlendirecek kelam konusu para siyasetinin ayrıyeten, kamu borcunda da düşüş sağlamak için mali denetim içerdiği aktarıldı.

46 ay vadeli

IMF’nin açıklamasında, 46 ay vadeli verilen 3 milyar dolar kredinin, “Mısır’a memleketler arası ve bölgesel ortaklarından daha fazla finansman sağlanmasını teşvik etmesinin beklendiğine” işaret edildi.

Mısır’ın döviz rezervleri, Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinden evvel yaklaşık 41 milyar dolar iken, kasım ayı sonunda 33 milyar dolara geriledi.

Mısır’da son devirlerde, lokal piyasadaki döviz kurunda yaşanan dalgalanma enflasyona yansıdı; ekim ayında yüzde 16 olan enflasyon oranı kasım ayında yüzde 19’a yükseldi.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir