Emekli maaşı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emekli maaşı belli oldu mu?

Enflasyon baz tesiriyle düşmeye başlasa da geçim kahrı artmaya devam ederken emekli milyonlarca vatandaş yeni yılda alacakları artırımı merak ediyor. TÜİK tarafından açıklancak olan enflasyon verisi akabinde aşikâr olacak olan emekli maaşı, enflasyon nedeniyle düşük düzeyde kalma riski ile karşı karşıya.

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Enflasyondaki artış aralık ayında yüzde 3 civarında gerçekleşir ve seçime yılına özel ek artırım verilmezse memur emeklileri yüzde 18.6, personel, esnaf ve çiftçi emeklileri ise yüzde 17.5 oranında cüce bir maaş artırımıyla yetinmek zorunda kalacak.

ERDOĞAN’DAN EMEKLİ ARTIRIMI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında emekli maaşı hakkında yapılan açıklamalar şu biçimde;

* Daima söylediğimiz üzere ülkemizin karını, zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her bölümüne yansıtmakta kararlıyız. Minimum fiyatı belirlerken, toplumsal yardım yelpazesini genişletirken, işletmelere verdiğimiz kredi paketlerini büyütürken de bu anlayışla hareket ettik.

* Memur ve emekli maaş artışlarını da tekrar bu yaklaşımla yapacağız. Ek göstergeden sözleşmelilerin takıma alınmasına kadar pek çok taleplerini çözdüğümüz çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı da yakında tamamlıyoruz. İnşallah bu sıkıntıyı de yılbaşından evvel isteğimiz gündemden çıkartmaktır.

RESMİ ENFLASYONA NAZARAN YÜZDE 18.5’İ GEÇMİYOR

Aralık ayında enflasyonun yüzde 3 civarında çıkması halinde 6 aylık enflasyon yüzde 17.5 olacak. Bu durumda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı artı yüzde 8 toplu kontrat artırımı dahil yüzde 18.5 artırım yapılacak. Emekçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise yüzde 17.5 artırım alacak. Bu artırımlarla en düşük 8 bin 462 olan memur maaşı 10 bin 27 lira, 5 bin 832 lira olan en düşük emekli memur aylığı 6 bin 911 lira, 3 bin 500 lira olan en düşük personel emeklisi aylığı da 4 bin 112 lira olacak.

Net minimum fiyatın yüzde 54.7 artırımla 8.506 TL olmasının akabinde, milyonlarca emekli bu meblağın epey altında kalmış oldu. Hala yaklaşık 1.5 milyon emeklinin fiyatı en düşük emekli maaşı olarak kabul edilen 3.500 liraya tamamlanıyor. Yeni periyotta bu eşiğin değiştirilip değiştirmeyeceği de merakla bekleniyor.

EK ARTIRIM GELMEZSE GEÇİM KÜLFETİ ARTACAK

Geçim zahmeti her geçen gün katlanarak artan milyonlarca emeklinin gözü kulağı iktidardan gelecek artırıma çevrildi. İktidar minimum fiyatta olduğu üzere emeklilere de yüzde 55’e yakın bir oranda artırım yapmaz da yalnızca TÜİK enflasyonunu dikkate alırsa memur, emekçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin yaklaşık yüzde 90’ı 8 bin 506 liralık minimum fiyatın altına düşecek. Hala taban fiyatın üzerinde, 5 bin 501 ila 7 bin 200 lira ortasında aylık alan emekliler ise birinci kere taban fiyatın altına düşerek geçim zorluğunu daha derinden hissedecek.

36.7 PUAN EK ARTIRIM ŞART

TÜİK bu yılın temmuz-kasım aylarını kapsayan 5 aylık devirde tüketici enflasyonunun yüzde 14 arttığını hesaplamıştı. 3 Ocak 2023’te açıklanacak aralık ayı da eklendiğinde 6 aylık enflasyonun yüzde 17.5-18 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

SÖZCÜ’nün yaptığı hesaplamalara nazaran, emeklilere yıl başında ek artırım yapılmayıp yalnızca TÜİK enflasyonu kadar artırım yapılması halinde hala 7 bin 200 liranın altıda aylık alan tüm emekliler minimum fiyata yenik düşecek. Örneğin hala 5.500 lira alan ve minimum ücretliyle eşit gelire sahip olan emeklilerin aylığı Ocak ayından itibaren 6 bin 490 liraya çıkarken minimum fiyatın 2 bin 16 lira gerisine düşecek. Bu emeklinin 2022’de olduğu üzere 2023 yılında da minimum ücretliyle eşit hale gelebilmesi için yüzde 18’lik TÜİK artırımının üzerine 36.7 puan daha ek artırım yapılması gerekecek. Birebir formda TÜİK’in enflasyonu dikkate alınıp artırımın yüzde 18 civarında tutulması halinde hala 6 bin lira aylık alan emekliler ocakta 7 bin 80 lira, hala 7 bin lira alanlar da 8 bin 260 lira aylıkla hayat pahalılığına karşı ömür gayreti verecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir