‘Efsane işportacı’: Marx’ın bir sözü var, ‘Dünyayı anlatmak yetmez, değiştirmek lazım’

Türkiye, 1 Mayıs Personel ve İşçi Bayramı’nı kutlamaya hazırlanırken Ankara Ulus’ta çalışan personel, esnaf ve emekliler hayat pahalılığından şikayet ederek geçinemediklerini lisana getirdi. İşportacılık yapan emekli bir kişi beslenemediğini belirterek, “Sağdan soldan getirip veriyorlar, karnımızı doyuruyoruz. Gerçek de budur” diye konuştu.

ANKA’nın haberine nazaran, “Efsane işportacı” lakaplı Ramazan Ak ise, “45 yaşıma geldim, bu türlü bir vakit görmedim, tarihte görmedim. Bu sistemin değişmesi lazım. Karl Marx’ın bir kelamı var, ‘Dünyayı anlatmak yetmez, değiştirmek lazım” dedi.

DİSK-AR, mart ayında besin enflasyonunu ortalama yüzde 67,9, emeklilerde besin enflasyonunu yüzde 86,5 olarak açıklamıştı. Ankara Ulus’ta çalışan emekçiler, işportacılar, esnaf, emekliler ANKA Haber Ajansı’na yaşadıkları ekonomik problemleri anlattı.

‘MUTLAKA ÖZGÜR PİYASAYI KALDIRMASI LAZIM’

Ulus’ta işportacılık yapan Salih isimli emekli yurttaş, şu açıklamayı yaptı:

“Ben emekliyim, aldığım maaş bana yetmiyor. Kimseye etmiyor zaten… Piyasa haddinden fazla değerli. Cumhurbaşkanı’mızdan tek bir ricam var, şu piyasayı düzeltsin. Yani, şu özgür alışverişi kapatsın. Piyasa özgür diyor ya… Bugün bir pirinç olmuş 40 lira, bir ekmek olmuş beş lira, altı lira. Geçim haddinden fazla zorlaştı. Kesinlikle özgür piyasayı kaldırması lazım. Cumhurbaşkanı’mız güzel bir insan, her şeyimizi yaptı. Bir de şu piyasaya el atsın. Günde ben burada 35 lira, 40 lira para kazanıyorum. Bir damadım, bir oğlum hapishanede. Onlara her hafta para gönderiyorum, 300 birine 300 birine. Yetmiyor. Özgür piyasayı kaldıracak. Artırım vermekle iş yürümüyor.”

Beslenemediğini söyleyen işportacı Salih, plastik kutunun içindeki kurabiyeleri göstererek, “Karnımı bununla doyuruyorum. Sağdan soldan getirip veriyorlar, karnımızı doyuruyoruz. Gerçek de budur. Her gün meskenden bir yarım ekmek yapıyorum, peynir zeytin ne varsa koyuyoruz. Benim oğlumu işe aldırsın” diye konuştu.

‘KARL MARX’IN BİR KELAMI VAR: ‘DÜNYAYI ANLATMAK YETMEZ, DEĞİŞTİRMEK LAZIM’

Ulus’ta işportacılık yapan “Efsane işportacı” lakaplı Ramazan Ak ise geçim korkusunu şöyle anlattı:

“Ekonomik hayat uğraşı veriyoruz, artık son demimize geldik. Görüyorsun halimizi… İşportacıyız, sokaklardayız. Geçinemiyoruz. Maalesef gündem berbat, vakit berbat. 45 yaşıma geldim, bu türlü bir vakit görmedim, tarihte görmedim. Bu sistemin değişmesi lazım. Karl Marx’ın bir kelamı var, ‘Dünyayı anlatmak yetmez, değiştirmek lazım’.

Bin lira da kazansan konuta yetiştiremiyorsun. Paramız pul olmuş, artık artık müşteriye üzerine para saymaktan bıktık. Ellerimiz nasır tuttu. Zira paranın bedeli yok. Adam 200 lira veriyor, 18 tane para üzeri geri veriyoruz. Bir de Avrupa bizi kıskanıyor, Almanya bizi kıskanıyor. Nasıl oluyorsa…

1 Mayıs benim doğum günümdür, işçi doğmuşum, devrimci doğmuşum. Tüm işçilerin, personellerin, tüm gayret eden ezilmiş hakların personel bayramını da kutluyorum.”

‘PİROM BU TERTİBİ BOZACAK’

Başka bir esnaf ise şunları dedi:

“Babamız 1968 neslinden. Biz doğarken devrimci doğmuşuz, işçi doğmuşuz. Biz yıllardır emekçi sınıfıyız. Pirom bu tertibi bozacak. Bu tertibe son versin. Savaş mı çıkacak? HDP Meclis’e girdi de savaş mı çıktı? CHP geldiğinde savaş mı çıkacak? Bir değişim koşul, bunlar bir gitsin. Pirom bu nizamı düzeltecek. Ne diyor, ‘Ben Kemal geliyorum’, tavan yapacağız bu sefer.”

‘BUGÜNÜN TEKNOLOJİSİ, SANATKARI BİR KENARA İTTİ’

Ulus’ta sahibi olduğu dükkânın camına “Devren kiralık” ve iş ortağı aranıyor” ilanı asan 56 yıldır esnaf olan bir yurttaş ise, sanatının bedel verilmediğini belirterek şunları söyledi:

“Bu periyot içerisinde tahminen 30-50 tane çırak geldi geçti. Kimisi iki sene, kimisi üç sene çalıştı. İçinden bir tanesi bu işi devam ettiriyor. İkincisi yok. Öbürleri işi bıraktı. Bizim dükkânda bir yazı vardı; ‘elleri ile çalışan amele, elleri ve kalbi ile çalışan usta, elleri, kalbi ve beyni ile çalışan sanatkardır’ diye… Biz, beyni ile çalışan, el melekesi ile çalışan sanatkâr olduğumuz için bugünün teknolojisi, sanatkarı bir kenara itti. Şu anda sanatkâr olmanın hiçbir manası yok. Zira sanatkâr olan, makine. Makineler, sanat sahibi olduğu için işin ustalara gereksinimi yok. Geçim külfeti olduğundan bu yaşa kadar durduk. Yoksa daha evvel bırakır giderdik. Emekli olanı 21 sene oldu lakin tekrar bu işi devam ettirmek zorundayım.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir