Dünyanın en eski kalbi bulundu

( Yasmine Phillips / Curtin Üniversitesi)

Science isimli bilimsel mecmuada perşembe günü yayımlanan çalışmada, Batı Avustralya eyaletinde yer alan Kimberley bölgesinde bulunan 380 milyon yıllık balık fosiliyle ilgili bilgilere yer verildi.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran araştırmacılar, “Gogo kaya oluşumu” olarak isimlendirilen yapının içindeki minerallerin, balığın karaciğer, mide, bağırsak ve kalp üzere iç organlarının büyük ölçüde korunmasını sağladığını söyledi.

“BUNU BİRİNCİ SEFER GÖRÜYORUZ”

Curtin Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Kate Trinajstic, Birleşik Krallık’ın (BK) kamu yayımcısı BBC’ye açıklamasında, “Bu evrimimizde çok kıymetli bir nokta. Birinci devirlerden beri evrimleşen beden yapımızı ortaya koyuyor. Bunu birinci sefer bu fosillerde görüyoruz” dedi.

Araştırmada Trinajstic’le çalışan Flinders Üniversitesi’nden John Long da keşfin büyük şaşkınlık yarattığını söyleyerek, “Bu kadar evvelden yaşamış bir hayvanın yumuşak dokularına dair şimdiye dek bir bilgimiz yoktu” sözlerini kullandı.

Nesli tükenmiş zırhlı balık (placodermi) sınıfına ilişkin fosili inceleyen bilim insanları, buldukları kalbin varsayım edilenden daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğunu gözlemledi.

Gogo balığının kalbinin, insanlarınkine emsal biçimde üst ve alt odacıklara sahip olduğu belirtildi. Araştırmacılar, bunun Gogo balığının kalbini daha tesirli hale getirerek, onun süratli bir avcıya dönüşmesinde değerli rol oynadığına dikkat çekti.

Araştırma takımında yer almayan ve zırhlı balık konusunda uzman isimlerden Zerina Johanson ise keşfin, insan vücudunun evrimine ışık tuttuğunu belirtti.

BK’nin başşehri Londra’daki ünlü Tabiat Tarihi Müzesi’nden Johanson, fosile dair “Buradaki birçok şey bugün bizim vücudumuzda de mevcut; örneğin, çene ve dişler. Daha sonradan bizim kollarımız ve bacaklarımıza evrilecek ön ve art yüzgeçler de görülebiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir