Cinsel saldırı iddiasıyla yargılanan şarkıcı Kurtuluş Kuş’un yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı

Cinsel atak suçlamasıyla, 12 yıla kadar mahpus istemiyle tutuksuz olarak yargılanan müzikçi Kurtuluş Kuş hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı, beşinci itirazın akabinde kaldırıldı.

Anka’nın haberine nazaran, atağa uğrayan bayanın babası Ö.B, “Bu süreçte sanığın vekaletine MHP Aydın Vilayet Başkanı’nın kızı avukat Melek Gökçen Alıcık dahil oluyor. Bu avukat neden dosyaya müdahil oluyor? Yasak nasıl kaldırılıyor” dedi.

Saldırıya maruz kalan bayanın ailesi ve avukatları, Kuş’un yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına reaksiyon gösterdi. B.B.’nin babası Ö.B, yaşadıkları süreci şöyle anlattı:

“Biz geçen sene 2 Mart tarihinde İzmir’de şikayetçi olduk. Olay Aydın’da olduğu için evrak Aydın’a gitti. Bu evrede bize otel kayıtlarının silindiği söylendi. 9 Temmuz’da iddianame tamamlandı ve dava açıldı. Birinci duruşma 31 Ekim 2022’de yapıldı. Duruşmadan bir hafta evvel sanığın avukatı, Kuş’un duruşmaya SEGBİS yoluyla katılmasını talep etti ve mahkeme kabul etti. 31 Ekim’de mahkeme başkanı bir sonraki duruşma için ‘Şüpheli, duruşmalara katılacak’ kararını verdi lakin bu kişi ikinci duruşmaya da gelmedi. Heyet de ‘zorla getirme’ ve ‘yurt dışına çıkış yasağı’ kararlarını verdi. Bu kişi ise yurt dışındaki konserlerini münasebet göstererek yurtdışına çıkıyor lakin hakkında yasak olan bir kişi, nasıl diğer ülkelerle konserleri hakkında mukavele yapabilir?

‘BU AVUKAT NEDEN DOSYAYA MÜDAHİL OLUYOR’

Ö.B. müzikçi Kuş’un şahitlerinin de yalancı şahitlik yaptıklarını öne sürerek kelamlarını şu tabirlerle sürdürdü:

“Karakolda verdikleri sözlerle mahkemede verdikleri sözler çelişiyor. Benim kızım duruşmaların hepsine katılıyor. Heyet, ‘Katılmak zorunda değilsin’ dese dahi katılıyor. Mahkeme neden bu kişiyi Aydın’a, duruşmaya getiremiyor? Yurt dışı yasağına ait karar verildikten sonra sanığın avukatları bu karara itiraz ettiler, Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi bu itirazı 4 defa reddetti. Sonra itiraz bir üst mahkemeye taşındı ve 5’inci itirazda, karşı tarafın sunduğu gerçek olmayan konser mukaveleleriyle 400 bin lira kefaretle yurt dışı yasağı kaldırılıyor. Bu süreçte sanığın vekaletine MHP Aydın Vilayet Başkanı’nın kızı avukat Melek Gökçen Alıcık dahil oluyor. Bu avukat neden dosyaya müdahil oluyor? Yasak nasıl kaldırılıyor? Elimizde onca isimli tıp raporu ve kanıt varken bu sanık neden hâlâ tutuklanmıyor?”

‘BİRİLERİ GERİSİNDE DURUYOR’

Ö. B. ayrıyeten, savcının iddianamede yalnızca cinsel taarruzdan değil, yaralamadan ceza verilmesini talep ettiğini belirtti. “Bu kişi hâlâ yurt dışında ve ben eminim ki birileri bu adamın ardında duruyor” diyen Ö. B. kelamlarını şöyle noktaladı:

“Dava müddetince yurt dışı yasağı olan biri nasıl bu mukaveleleri yapabilir? Bunlar adaleti savunmuyorlar. Bir sonraki duruşma 14 Haziran’da. Bu duruşmada savcının mütalaasını vereceğini kestirim ediyoruz. Karşı tarafın ardında bir siyasi partiden bir milletvekilinin olduğunu biliyoruz ve yakın vakitte bunu açıklayacağız.”

NE OLMUŞTU?

Şarkıcı Kurtuluş Kuş hakkında, geçen yıl bir otel odasında, 19 yaşındaki B.B.’ye yönelik “nitelikli cinsel akında bulunduğu” savıyla dava açılmıştı.

Yargılamanın birinci duruşması, 31 Ekim 2022’de, Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmış, Kuş birinci duruşmada hakkındaki argümanları reddetmişti. Kuş, yargılamanın ikinci duruşmasına katılmasının kaide olduğu istikametindeki mahkeme kararına karşın katılmamıştı. Bunun üzerine mahkeme, Kuş’un bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesi kararı almış, Kuş hakkında yurt dışına çıkış yasağı halindeki isimli denetim önleminin uygulanmasına karar vermişti.

Kuş, avukatları aracılığıyla yurt dışına çıkış yasağı istikametindeki karara dört sefer itiraz etmiş, mahkeme dört sefer itirazı reddetmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir