Çin inşası devam eden uzay istasyonunu tamamlamak için son kez roket fırlatacak

Çin’in imali devam eden uzay istasyonundan süper kareler

Çin’in beşerli uzay görevlerinden sorumlu kurumu CMSA, 25 Ekim Salı günü Hainan adasında bulunan Wenchang Uzay Üssü’nde Long March 5B roketinin fırlatma rampasına başarıyla yerleştirildiğini duyurdu.

Çin’in devasa roketi Long March 5B bu defa inşası devam eden uzay istasyonu için son sefer fırlatılacak. Mengtian ismindeki modülü taşıyacak roket, vazifesinde başarılı olursa Çin uzay istasyonu inşasını tamamlamış olacak. Mengtian modülünün yaklaşık 850 kilo ağırlandığında olduğu söz ediliyor. 

Tiangong Uzay İstasyonu’nu için Mengtian modülü 31 Ekim 2022’de fırlatılacak.

Mengtian, “Göklerin Rüyası” manasına geliyor. Aslında bir laboratuvar olan modülde birçok deney yapılarak bilime katkı sunulacak.

Yeni modül, Tianhe isimli çekirdek modül ve Wentian modülüne kenetlenecek. Üç modül birlikte Çin’in Tiangong Uzay İstasyonunu tamamlayacak .

Üç taykonot şu anda Tiangong’da yeni modülün gelişini bekliyor. İstasyonda bekleyen taykonotlar önümüzdeki ay Shenzhou 15 misyonuyla yerlerini yeni grup arkadaşlarına devredecek.

ÇİN’İN LONG MARCH 5B ROKETİ ÜLKELERİ ENDİŞELENDİRİYOR

Daha evvel de fırlatılan Long March 5B roketinin tonlarca tartısındaki birinci etabı iki sefer yörüngeye girdi ve fırlatmadan yaklaşık bir hafta sonra da yere denetimsiz bir halde çakıldı. Çin’in hususla nasıl bir tedbir alındığı bilinmiyor.

Öte yandan Çin daha evvel yaptığı açıklamada Tiangong Uzay İstasyonu’nu Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin kullanabileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir