Aile Bakanlığı’ndan “12 yaşında istismara uğradı, koruma altındayken pavyonda çalıştırıldı” iddialarına ilişkin açıklama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan ’12 yaşında istismara uğradı, müdafaa altındayken pavyonda çalıştırıldı, artık kayıp’ başlıklı haberlere ait, “Herhangi bir cümbüş yerinde çalışmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Haberde yer alan tersine argümanlar gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan ’12 yaşında istismara uğradı, muhafaza altındayken pavyonda çalıştırıldı, artık kayıp’ başlıklı haberlere ait açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Cinsel istismar mağduru 14 yaşındaki kız çocuğu, 5 Ocak 2021’de Aydın Çocuk Muhafaza ve Birinci Müdahale Birimi’nde muhafaza ve bakım altına alınmış, 24 Ocak 2022’de Manisa Çocuk Konutları Sitesi’ne nakli yapılmıştır. Burada, 24 Haziran 2022’de  ‘personele şiddet, kamu malına ziyan vermek’ hareketlerinde bulunan çocuk, unsur bağımlılığı ve psikiyatrik tedavisi için Manisa Ruh ve Hudut Hastalıkları hastanesine yatırılmıştır. Hastanede tedavisi tamamlandıktan sonra 29 Kasım 2022’de taburcu edilen çocuk, İzmir Çiğli Çocuk Konutları Sitesi Müdürlüğü’ne nakledilmiştir. 8 Aralık 2022’de Manisa Ruh ve Hudut Hastalıkları Hastanesi’nde daha evvel verilmiş denetim randevusuna, kuruluş aracıyla hemşire refakatinde gönderilen çocuk, hastaneden dönerken midesinin bulandığını belirterek aracın durdurulmasını istemiş, araçtan hemşireyle birlikte indiklerinde süratle uzaklaşmıştır. Durum emniyet ünitelerine bildirilmiş ve annesine de haber verilmiştir” denildi.

“İddialar gerçeği yansıtmamaktadır”

Açıklamanın devamında ise “Emniyet üniteleri tarafından aranan kız çocuğu 16 Aralık 2022’de bulunmuş ve İzmir/Çiğli’deki kuruluşumuzda müdafaa ve bakım altına alınmıştır. Bakanlığımızca çocuğun ruhsal sıhhatine ait süreç takip edilmekte ve gerekli süreçler yapılmaktadır. Kız çocuğunun korunma ve bakım altında olduğu süreçte pavyonda çalıştığına ait annesinin savı üzerine araştırma yapılmıştır. Çocuğun Aydın’da ve Manisa’da muhafaza altında olduğu süreçte kuruluştan müsaadesiz ayrılmasından sonraki yapılan mesleksel görüşmelerde ve çocuğun emniyette verdiği tabirlerinde bu türlü bir duruma rastlanmadığı, İzmir’de kuruluşta kaldığı 9 günlük süreçte müşahede altında tutulduğu ve rastgele bir cümbüş yerinde çalışmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Haberde yer alan bilakis savlar gerçeği yansıtmamaktadır” kelamlarına yer verildi. (DHA)

TIKLAYIN | 12 yaşında istismara uğradı, muhafaza altındayken pavyonda çalıştırıldı, artık kayıp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir