65 barodan grev kararı: “CMK görevlendirmelerini şiddet ve istismar mağduru çocuklar ile kadınlar için yapılan talepler haricinde durduruyoruz”

65 baro, “CMK fiyatlarının avukatlık mesleğinin saygınlığına ve günün ekonomik şartlarına uygun bir düzeye getirilmesi, KDV oranının yüzde 1’e indirilmesine yönelik somut ve kâfi adımların atılmadığını ve atılmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız” açıklaması yaparak, CMK Otomatik Atama Sistemi’nin 24 saatliğine kapatılacağını duyurdu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, “65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş üzere bildiri yayınlamaları kabul edilemez” dedi. 
 
Barolar; CMK (zorunlu müdafilik hizmeti) fiyatlarının günün ekonomik şartlarına ve Avukatlık Taban Fiyat Tarifesi de dikkate alınarak güzelleştirilmesi, KDV oranının da yüzde 1’e indirilmesi konusunda ortak uğraş edilmesi ve bu maksatla 81 Baro tarafından birinci etapta CMK hizmetlerini yavaşlatılmasına sonrasında kademeli olarak hizmetlerinin durdurulmasına karar vermişti. 13 Eylül 2022 tarihindeki yavaşlatma hareketinden sonra TBB’nin, Adalet Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucu makul seviyede bir güzelleştirmenin yapılacağı söylenmiş ve hareketler askıya alınmıştı.

65 Baro tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

5 Eylül 2022 tarihli Baro Liderleri toplantısında; CMK(zorunlu müdafilik hizmeti) fiyatlarının günün ekonomik şartlarına ve Avukatlık Minimum Fiyat Tarifesi de dikkate alınarak uygunlaştırılması, KDV oranının da %1’e indirilmesi konusunda ortak çaba edilmesi ve bu maksatla 81 Baro tarafından birinci etapta CMK hizmetlerini yavaşlatılmasına sonrasında kademeli olarak hizmetlerinin durdurulmasına karar verilmişti.

13 Eylül 2022 tarihindeki yavaşlatma aksiyonundan sonra TBB’nin, Adalet Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucu makul seviyede bir güzelleştirmenin yapılacağı söylenmiş ve hareketler askıya alınmıştır.

Geldiğimiz evrede beklentiler doğrultusunda CMK Fiyatlarının Avukatlık mesleğinin saygınlığına ve günün ekonomik şartlarına uygun bir düzeye getirilmesi, KDV oranının %1’e indirilmesine yönelik somut ve kâfi adımların atılmadığını ve atılmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

“Şiddet ve istismar mağduru çocuk ve bayanlar için gelen talepler hariç”

“05.09.2022 Tarihli Baro Liderleri Toplantısında alınan karar doğrultusunda birinci etapta 20.12.2022(Bugün) Saat 24:00 itibariyle 24 saatliğine “CMK Otomatik Atama Sistemleri” kapatılacaktır. Avukat görevlendirmeleri 24 saat boyunca yalnızca şiddet ve istismar mağduru çocuk ve bayanlar için ilgili ünitelerin Baro Başkanlıklarına taleplerini (yazılı yahut telefonla) ulaştırılması halinde yapılacaktır.

Bu süreçte CMK fiyatları ile ilgili devam eden görüşmelerin sonucu de takip edilecek, gelişmeler ışığında kararımızın değiştirilebileceği ve görevlendirmelerin süresiz durdurulabileceğini de (şiddet ve istismar mağduru çocuk ve bayanlar için gelen talepler hariç) kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 


“65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş üzere bildiri yayınlamaları kabul edilemez”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) mucibince yapılan görevlendirmelerdeki fiyat tarifesiyle ilgili olarak, “65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş üzere bildiri yayınlamaları kabul edilemez” sözlerini kullandı.

Bakan Bozdağ, sosyal medya hesabından bahse ait paylaşımda bulundu.

CMK Fiyat Tarifesi’nin ilgili yönetmeliğe nazaran baro tarafından görevlendirilen müdafi yahut vekile ödenecek meblağın, her yıl aralık ayında hazırlanan ve 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere düzenlendiğini belirten Bozdağ, sürecin devam ettiğini ve yeni CMK Fiyat Tarifesi’nin 1 Ocak 2023’te yürürlüğe gireceğini söyledi. 

“Yeni bir isimli yardım sistemi kuracağız”

Her yıl mevzuat gereği tekrarlanan bu yolun baroların da malumu olduğunu bildiren Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Bu gerçeği bilmelerine karşın, 65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş üzere bildiri yayınlamaları kabul edilemez. 21 Aralık’ta CMK otomatik atama sistemlerinin kapatılması bir hakkın suistimali olduğu üzere isimli takviyeden yararlanacak vatandaşlarımızın da mağdur edilmesi manasına gelir. Kimsenin hukuksal yardımdan yoksun bırakılmasına müsaade vermeyeceğiz.

Vatandaşlarımızın soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde hak mahrumiyetlerine uğramaması, hakkını daha düzgün arayabilmesi ve kendini daha âlâ savunabilmesi için yeni bir isimli yardım sistemi kuracağız. Bu mevzudaki hazırlıklarımız devam etmektedir.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir